Turystyka Piesza

Turystyka Piesza

Turystyka piesza - trzy świnkiW okolicach Szklarskiej Poręby na wędrowców czeka ok. 100 km pieszych szlaków turystycznych. Od ich węzłów w centrum miasta rozchodzą się promieniście szlaki czerwony, niebieski, żółty i czarny, prowadzące w stronę Karkonoszy, będących w większości terytorium Karkonoskiego Parku Narodowego, uznanego przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Szczególnie rejon rezerwatów przyrody (Rezerwat Śnieżne Kotły, Rezerwat Hala Izerska) pozwoli ci poznać unikatowe na skalę światową ekosystemy roślinne.

Na trasie wędrówek spotkasz charakterystyczne dla Karkonoszy skały i grupy skalne, fantazyjnie uformowane przez naturę, malownicze wodospady (Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szklarki), doskonałe punkty widokowe – przy dobrej pogodzie odsłonią się przed twoimi oczami panoramy sięgające do 100 km, aż po linię horyzontu.

Planując trasy wycieczek po Karkonoszach pamiętaj o możliwości poznania również czeskiej części gór, korzystając z pieszych przejść granicznych przy Głównym Szlaku Sudeckim oznakowanym kolorem czerwonym. Wybierając się na dłuższą wyprawę schronienie znajdziesz w górskich schroniskach, których sieć splata ze sobą szlaki polskich i czeskich Karkonoszy.

Na bez wysiłkowe pokonanie przewyższenia od stóp Szrenicy po jej szczyt pozwoli ci 2 etapowy wyciąg krzesełkowy. Wybierając szlak niebieski lub czarny, które obiegają szeroką pętlą Szklarską Porębę poznasz historię miasta, jego najcenniejsze zabytki i miejsca owiane legendami, których w Karkonoszach jest wiele.

ZAPAMIĘTAJ – jest to legendarna kraina Ducha Gór, zwanego Rzepiórem lub Liczyrzepą, który nie raz płata figle wędrowcom nie umiejącym okazać należnego naturze szacunku.