Szklarska Poręba - noclegi, baza noclegowa, atrakcje, galeria zdjęć, kalendarium imprezSzklarska Poręba to miasto położone u podnóża Gór Izerskich oraz Karkonoszy. Miejscowość położona jest także u stóp Szrenicy – szczytu górującego nad otoczeniem. W sąsiedztwie zlokalizowane są także dwa znane, karkonoskie wodospady: Wodospad Szklarki oraz Wodospad Kamieńczyka – chętnie odwiedzane przez urlopowiczów zwiedzających Szklarską Porębę. Narciarze mają do dyspozycji wiele tras narciarskich o różnym stopniu trudności.

Historia Szklarskiej Poręby

Dzieje Szklarskiej Poręby oraz jej nazwy są nierozłącznie połączone z hutnictwem szkła. Pierwsza huta szkła zaczęła działać już w XIV stuleciu, poza minerałami, do wyrobu szkła konieczne były ogromne ilości drewna. Dlatego, wiele lasów trafiało pod topór – na porębach zakładano pastwiska i rozpoczęło się osiedlanie. Obszary te cenili dodatkowo poszukiwacze skarbów gór – złota, srebra, kamieni szlachetnych. Parali się tym eksploratorzy z Zachodniej Europy nazywani Walończykami. Ich kultura i życie było owiane mistycyzmem, tajemnicą – częściowo wynikało to z odrębnego języka. Do dzisiejszego dnia zostały po ich działalności wyrobiska, sztolnie, szyby, a także ślady na skałach. Do dziś historię Walonów poznamy z relacji obecnych Walonów, jacy prowadzą Walońską Chatę na obrzeżach miejscowości Szklarska Poręba. Inną grupą działającą w tamtych czasach stanowili, przybyli pod koniec XVI w., czescy ewangelicy. Najbardziej znani byli Laboranci – wytwarzający ziołowe medykamenty, znawcy medycyny naturalnej.

Szklarska Poręba – Stolica Programu III PR

Szklarska Poręba od schyłku lat 90-tych minionego wieku jest nieodłącznie związana z radiową „Trójką”. W 1998 r. okrzyknięto miejscowość Zimową Stolicą Programu Trzeciego Polskiego Radia, a z rokiem 1999 Szklarska Poręba stała się Stolicą Programu III PR. W centrum miasta umieszczono Skwer Radiowej Trójki z monumentem Ducha Gór. Tu zlokalizowano również Aleja Trójkowych Gwiazd – osadzone w murze odciski ust sław mikrofonu Trójki: Marka Niedźwieckiego, Kuby Strzyczkowskiego, Piotra Barona, Wojciecha Manna, Artura Andrusa, Moniki Olejnik.

Szklarska Poręba ośrodek turystyczny w Karkonoszach

Szklarska Poręba to naturalnie turystyka górska. Jej rozwój mógł wytworzyć się za pośrednictwem rozwoju środków transportu i dróg. W połowie XIX w. wybudowano drogę łączącą Piechowice poprzez Szklarską Porębę z czeskim Harrachovem, a 50 lat potem wybudowano linię kolei łączącą Jelenią Górę z Tanvaldem. To spowodowało wzrost turystyki w Szklarskiej Porębie. Po Drugiej Wojnie Światowej w 1962 r. wzniesiono kolej linową na Halę Szrenicką.

Teraźniejsza Szklarska Poręba to ośrodek narciarstwa i turystyki górskiej, rowerowej. Organizowane są w tym miejscu liczne imprezy jak Bieg Piastów odbywający się od 1976 roku, rozpropagowany ostatnio przez Justynę Kowalczyk – polską biegaczkę, odbywający się w lutym Slalom Retro – ruch, jakiego zasadniczym zamiarem jest zabawa oraz demonstracja historycznego wyposażenia narciarskiego, strojów z epoki. Współczesny sprzęt jest ignorowany, a oprócz czasu narciarze otrzymują punkty za styl, strój i całkowitą postawę narciarza. W okolicy organizowane są również biegi psich zaprzęgów. Latem natomiast, na okolicznych trasach królują rowerzyści – urządzane są turnieje Downhill, turnieje skoków rowerowych oraz do wody, zawody BMX oraz maraton rowerowy.

Szklarska Poręba jak na górskie miasto turystyczne przystało, to wręcz mnóstwo obiektów gastronomicznych – restauracje, kawiarnie, knajpki czy też stoiska z hamburgerami, kebabem, goframi oraz lodami. Równie przeróżna jest oferta noclegowa – noclegi w Szklarskiej Porębie to luksusowe hotele i apartamenty, zatrzęsienie pensjonatów, ośrodków wczasowych, nie brakuje też domów gościnnych proponujących kwatery i pokoje bądź pól kempingowych.