Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój - okolice Szklarskiej PorebyŚwieradów Zdrój to górskie miasto wypoczynkowe położone całkiem wysoko (pomiędzy 450-710 metrem n.p.m.), w Obniżeniu Świeradowskim między Wysokim Grzbietem na południu oraz Kamienickim Grzbietem na północy. Świeradów Zdrój położony jest niedaleko granicy z Czechami i Niemcami, blisko miast: Jelenia Góra, Gryfów Śląski, Lubań, Zgorzelec, Szklarska Poręba. Stąd niedaleko zarówno do Görlitz w Niemczech bądź Liberca w Czechach.

Świeradów Zdrój – to również miasto uzdrowisko, tutejsze zdroje radonowe wpływają na przemiany komórkowe i procesy enzymatyczne,gruczoły wewnątrzwydzielnicze i wzmacniają tkankę nerwową. Wspomaga się w tym miejscu leczenie chorób reumatycznych, układu krążenia i nerwowego. Wcześniejszy budynek zdrojowy – Dom Źródlany z XVIII stulecia spłonął i w tym samym położeniu, pod koniec XIX-tego stulecia zbudowano Dom Zdrojowy – którym możemy się zachwycać po dziś dzień. Ciekawostką jest unikalna Hala Spacerowa – to przeszkolona, zadaszona hala o długości 80 m, o konstrukcji z modrzewia, dekoracyjnie zdobiona, z małą sceną, na której mają miejsce liczne koncerty. W hali tej jest źródło z pijalnią wód (szczawy żelazisto-radonowe). W sąsiedztwie Domu Zdrojowego jest, pochodzący z tego samego czasu Park Zdrojowy.

Prócz kuracyjnego charakteru Świeradów Zdrój to znakomite miejsce do wycieczek w Góry Izerskie. Leżący najbliżej wierch to Izerski Stóg (1107 metrów n.p.m.) – umiejscowione jest tam górskie schronisko. Można na niego trafić jednym ze szlaków względnie wjechać nowoczesną Koleją Gondolową, której dolna stacja znajduje się w Świeradowie. Kolejka działa cały rok, wwożąc zimą narciarzy, a latem – turystów pieszych oraz rowerowych. W sąsiedztwu Izerskiego Stogu położony jest wierch Smrek (1124 metrów). Z tego miejsca można iść dalej w kierunku wschodnim, na Halę Izerską do kolejnego górskiego schroniska Chatki Górzystów.

Świeradów zimą zaprasza na narty. Korzystając z kolei gondolowej bez trudu można dostać się na Izerski Stóg, a tu na wielbicieli „białego szaleństwa” czeka długa na 2,5 km trasa narciarska, w razie potrzeby sztucznie naśnieżana i oświetlona po zmroku. W sąsiedztwie nie brakuje również łatwiejszych i krótszych stoków i tras . Działa w tej okolicy także mnóstwo tras narciarstwa biegowego. Ostatnio Świeradów Zdrój i Góry Izerskie są „Mekką” kolarstwa górskiego. Wyznaczonych jest tutaj sporo szlaków rowerowych, odbywają się zjazdu po zboczu, maratony rowerowe, MTB lub turnieje BMX.

Jeśli ktoś ma chęć zwiedzić Góry Izerskie, to wybór Świeradowa Zdroju jako bazy wypadowej to doskonałe rozwiązanie. W mieście funkcjonuje wiele restauracji kawiarni, barów, za to noclegi w Świeradowie Zdroju to przeróżna propozycja apartamentów, hoteli, pensjonatów, domów gościnnych. Nie zabraknie także ekonomiczniejszych pokoi i kwater.