Szklarska Poręba Jakuszyce

Szklarska Poręba Jakuszyce

Szklarska Poręba Jakuszyce - Bieg PiastówJakuszyce, pomimo, że są oddalone o parę kilometrów od centrum Szklarskiej Poręby, są jej częścią – jej najwyżej położoną dzielnicą (886 m n.p.m.) – panuje tutaj klimat porównywalny z klimatem alpejskim na wysokości ok. 1500 m n.p.m. Przez Jakuszyce przepływa nieduża rzeczka Kamienna, która jest dopływem Bobru. W Jakuszycach znajduje się także najwyżej położona w naszym kraju stacja kolejowa. Do wejścia Czech i Polski do Strefy Shengen było tutaj przejście graniczne Jakuszyce – Harrachov, dzisiaj do Harrachova można dojechać pociągiem, jaki kursuje trasą Jelenia Góra – Harrachov, lub samochodem (przez Jakuszyce przechodzi droga krajowa nr 3), mając ze sobą tylko dowód osobisty.

Natomiast to, z czego Jakuszyce są znane najbardziej, to Jakuszycka Polana i znajdujący się tu Ośrodek Narciarstwa Biegowego. Panują tu wspaniałe warunki do zajmowania się tym sportem. Śnieg zalega tu długo i jest go dużo. Na Polanie Jakuszyckiej mają miejsce zawody międzynarodowe: Puchar Świata w Narciarstwie Biegowym, najbardziej znana impreza biegowa w Polsce – Bieg Piastów ale także zawody o Puchar Polski czy inne zawody niższej rangi. Jakuszyce , od pewnego czasu, są też miejscem wyścigów psich zaprzęgów.

Poza narciarstwem biegowym w Jakuszycach prężnie rozwija się turystyka piesza i rowerowa. Jakuszyce położone są tuż przy Przełęczy Szklarskiej – na wschodzie leżą Karkonosze, na zachodzie natomiast Góry Izerskie. Turyści mają przeto do wyboru dwa duże masywy górskie z ogromną ilością szlaków turystycznych. W lecie, w Jakuszycach, odbywa się Letni Bieg Piastów – półmaraton górski i Jakuszycka Dziesiątka – bieg na dystansie 10 kilometrów.