Sobieszów

SobieszówSobieszów od 1976 r. jest dzielnicą Jeleniej Góry. Od XIV stulecia aż do 1945 roku wieś była częścią dóbr rodu Schaffgotschów, po zakończeniu wojny Sobieszów był gminną wsią, a od 1962 do 1976 r. oddzielnym miastem. Sobieszów położony jest nad Wrzosówką, na południe od niego przebiega górski grzbiet odchodzący od Grzybowca na północny wschód. W tym grzbiecie znajdują się szczyty: Trzmielak (637 m), Sobiesz (633 m) oraz Ostrosz (462 m). Całe pasmo zbudowane jest z karkonoskiego granitu i porośnięty lasem.

Z architektonicznych zabytków w Sobieszowie należy wyróżnić świątynie: kościół pw. Św. Marcina z dzwonnicą z XVIII wieku oraz dawny zbór protestancki, po II Wojnie Światowej przemianowany na kościół rzym.-kat. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z połowy XVIII wieku. W Sobieszowie znajduje się dodatkowo zespół pałacowy Schaffgotschów z początków XVIII wieku z dawnymi zabudowaniami gospodarczymi.

Najbardziej znaną atrakcją jest tymczasem Zamek Chojnik znajdujący się na wzgórzu Chojnik (627 m). Zamek Chojnik pobudowany został przez księcia Bolka II w XIV w.. Kolejnym władcą zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał przebudowy obiektu w renesansowym charakterze. Do czasu wielkiego pożaru w roku 1675 Zamek Chojnik był główną siedzibą Schaffgotschów. Po pożarze, zamek nie został odbudowany, obecnie jest udostępniany turystom do oglądania. Pod Zamkiem Chojnik, w Sobieszowie, ma swoją siedzibę dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego, a Zamek Chojnik i jego otoczenie jest eksklawą parku – wstęp jest płatny tak jak do parku. Spod dyrekcji parku biegnie szlak turystyczny na Chojnik i na karkonoskie szczyty.

Z Sobieszowem oraz górą Sobiesz związanych jest wiele legend dotyczących II Wojny Światowej i rzekomym ukryciem w niej „złotego pociągu” ze złotem wycofywanym z Wrocławia czy Bursztynowej Komnaty. Próbowano wielokrotnie odnaleźć te skarby, ale dotychczas niczego nie znaleziono.

Do Sobieszowa można dojechać autobusami MZK (7, 9, 15) i PKS-em czy prywatnymi busami. W Sobieszowie jest także stacja PKP.

Jeśli szukasz noclegu w Karkonoszach – odwiedź stronę: http://www.karkonosze.pl/noclegi-w-karkonoszach