Przesieka

Wodospad Podgórnej - PrzesiekaPrzesieka to turystyczna, podgórska miejscowość położona w sąsiedztwie miast Jelenia Góra, Karpacz i Szklarska Poręba. Wieś leży na wysokościach 480-650 m n.p.m., w dolinie Podgórnej, Czerwienia i Myi. Przesieka charakteryzuje się rozrzuconą zabudową, typowe dla niej są skupiska paru gospodarstw otoczonych lasem. Dzięki temu dominującą właściwością wioski jest cisza. Bardziej zagęszczona zabudowa znajduje się w niżej położonej, północno – wschodniej części wsi.

Pierwsze uznane notatki odnoszące się do Przesieki odnoszą się do wieku XVII-tego. Cesarz przekazał wieś Georgowi Andreasowi Schwinghammerowi – weteranowi wojny trzydziestoletniej. Wioska, do 1945 roku, nazywała się Hain, a po wojnie przez krótki czas Matejkowice – za sprawą odkrycia zrabowanych obrazów Matejki. Od 1946 roku ustanowiono nazwę Przesieka.

Początek turystyki w miejscowości to połowa XIX-tego stulecia, u schyłku wieku Przesieka była już popularniejsza niż Karpacz. Przed wybuchem wojny Przesieka była znanym, sudeckim ośrodkiem sportów zimowych. Popularne były wówczas wędrówki narciarskie, saneczkarstwo, łyżwiarstwo a także skoki narciarskie – co interesujące, w miejscowości było wówczas parę skoczni narciarskich. Największa liczba turystów przyjeżdżała do Przesieki w latach 60 i 70-tych dzięki działalności Funduszu Wczasów Pracowniczych, studenckich rajdów i masowej turystyki. Dziś Przesieka to raczej spokojna miejscowość turystyczna. Jej walorem jest dogodna komunikacja – z Jeleniej Góry dojedziemy autobusami komunikacji miejskiej – linie nr 4 (z centrum) i 18 (z Cieplic).

Główną ciekawostką Przesieki jest Wodospad Podgórnej – potrójna kaskada wysoka na 10 metrów. Pod wodospadem znajduje się węzeł szlaków turystycznych z Przesieki. Przez miejscowość biegną szlaki turystyczne: zielony do Karpacza a w drugą stronę do Zamku Chojnik i Szklarskiej Poręby; niebieski prowadzi na Przełęcz Karkonoską, i dalej na karkonoskie szczyty; żółty na Słonecznik a także inne, do ościennych miejscowości.

Ciekawostki turystyczne w Przesiece:

  • Wodospad Podgórnej, wysoki na 10 m – trzeci pod względem wysokości w polskich Karkonoszach
  • Skałki – Szwedzkie Skały, Dziurawa Skała
  • Chybotek oraz Waloński Kamień – ciekawe bloki granitowe

Zapraszamy na stronę: www.przesieka.info.pl