Piechowice

Piechowice widok na Śnieżne KotłyNazwa Piechowice pojawiła się po II Wojnie Światowej, gdy Dolny Śląsk znalazł się w granicach naszego kraju. Piechowice to miasteczko i jednocześnie gmina w powiecie Jelenia Góra. W granicach miejscowości znajdują się, niegdyś odrębne, wsie Górzyniec, Pakoszów, Michałowice i Piastów. Dzieje Piechowic sięgają XIII wieku. Na obszarze tym, na rzece Kamiennej, działał młyn wodny – dlatego też, w herbie miasta znajduje się młyńskie koło. Potem pojawiło się w Piechowicach tkactwo oraz szklarstwo, a także młyn papierniczy. W XIX stuleciu powstała, funkcjonująca po dziś dzień huta szkła – dziś Huta Szkła Julia.

Piechowice, choć nie tak rozpoznawalne niczym Szklarska Poręba bądź Karpacz, są malowniczo położone – u stóp gór, pomiędzy Górami Izerskimi i Karkonoszami, nad niewielką rzeczką Kamienną. To kapitalne miejsce do uprawiania turystyki tak pieszej jak i rowerowej. Istnieje tutaj wiele tras rowerowych, a w okresie letnim z Jeleniej Góry kursują autobusy komunikacji miejskiej dostosowane do przewozu rowerów. Gmina Piechowice to znane, w większym stopniu aniżeli miejscowość – Śnieżne Kotły, Wodospad Szklarki czy Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.). Znajduje się tu również (Michałowice) Złoty Widok – próg skalny tworzący punkt widokowy. W Mieście, przy głównej ulicy (Żymierskiego 12), warto zobaczyć 700 letniego Cisa, w Górzyńcu „Rezerwat Krokusów” (rozkwitają na początku maja), natomiast na ul. Sudeckiej znajduje się tunel wykuty w skale. Piechowice to również zabytkowy neoromański kościół i, wspomniana już uprzednio, Huta Julia.

Piechowice są przyzwoicie skomunikowane – przebiega przez nie droga krajowa nr 3 Świnoujście – Jakuszyce, linia kolejowa, a także komunikacja autobusowa i miejska z Jeleniej Góry (linie 9, 13 i 15). Piechowice to świetne miasto na spędzenie urlopu, wczasów, wakacji albo tylko długiego weekendu, niezależnie od pory roku.