Otwarcie drugiej pętli Szlaku Walońskiego im. Juliusza Naumowicza

Otwarcie Szlaku WalońskiegoZapraszamy na Inaugurację drugiej pętli Szlaku Walońskiego im. Juliusza Naumowicza.
Szlak zostanie otwarty 3 maja 2014 o godzinie 12:30 przy Muzeum Ziemi JUNA w Szklarskiej Porębie (ul. Jeleniogórska 9). Organizatorami jest gildia Przewodników Sudeckich, Urząd Miasta w Szklarskiej Porębie, Sudeckie Bractwo Walońskie. Poniżej zamieszcza oficjalne zaproszenie:

Zapraszamy na uroczyste otwarcie i przejście Drugiej Pętli Szlaku Walońskiego im. Juliusza Naumowicza.

Laudatur Sanctus Laurentius!
Ja Jarosław Szczyżowski z łaski Boga Gildianin z Gildii Przewodników Sudeckich na Śląsku Dolnym oświadczam publicznie tym listem wszystkim tym, co widzą i słyszą, że wraz z Paniami i Panami Rady Miasta Szklarskiej Poręby, oraz Sudeckim Bractwem Walońskim uzgadniam sprawę otwarcia i przejścia z największą uroczystością Drugiej Pętli Szlaku Walońskiego im. Juliusza Naumowicza – Wielkiego Mistrza Sudeckiego Bractwa Walońskiego.
Uroczystości otwarcia i przejścia odbędą się dnia 3 maja w wigilię św.  Floriana (sobota) 2014r po narodzeniu Chrystusa o godzinie 12:30 przy Muzeum Ziemi JUNA w Szklarskiej Porębie.

Do wiadomości Gawiedzi podaję, co po czym następuje:

Po otwarciu uroczystym pod opiekę Gildii Przewodników Sudeckich się oddacie.
Z nimi opowieści bez liku usłyszycie i ciekawych ludzi na szlaku spotkacie.
A jeśli słuchać uważnie będziecie to tajemnic wiele o górach naszych Wam zdradzą. Kiedy już wędrówka dłuższą chwilę trwać będzie, tedy najodważniejsi do wnętrza ziemi zaglądną, gdzie po dziś dzień Czarci z samego piekła kamieni diabelskich strzegą. Pirytem go diabły piekielne nazywają i za sprawą mocy czarcich w diabelską siarkę zamieniają. Polećcie się tedy Bogu pacierz odmawiając, co by Czarci Panowie do piekła Was na stracenie porwać nie zdołali. Kiedy już z wnętrza ziemi pod Zbójeckie Skały zawędrujecie baczenie miejcie, bo na swej drodze prawdziwych rabusi spotkać możecie, a ci zdolni do grosza gołego sakwy Wasze oskubać. Dalej kręta droga w dół Was powiedzie wprost do najstarszej części Szklarskiej Poręby onegdaj Starą Szklarską Wsią zwanej. Stamtąd już niedaleko do Chaty Izerskiej, gdzie odpoczynek i strawa czekać na Was będzie i przy ogniu ogrzać się możecie.
Tam też Kapituła Walońska Glejt na Wasze ręce złoży, jako dowód wędrówki przebytej.

List ten sporządzam na pergaminie i podpisuję w obecności pisarza i innych osób, a na koniec zalakowany pieczęcią herbową na czerwonym wosku do informacji powszechnej przekazuję.

IMPREZĘ DOFINANSOWANO Z FUNDUSZU URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

Informacja na podstawie http://www.chatawalonska.pl