Michałowice

MichałowiceGdyby wierzyć legendzie, Michałowice zaistniały w XVII stuleciu – założone przez trzech braci Michałów. Byli to religijni uciekinierzy z Czech po wojnie XXX-letniej. W Czechach, w tamtym czasie, nastąpiła ponowna katolicyzacja i protestantom zabierano majątki i nadawano je osadnikom niemieckim. Wielu Czechów znalazło w owym czasie schronienie w Karkonoszach.

Michałowice leżą u stóp Karkonoszy, z pięknym widokiem na Wielki Szyszak i Śnieżne Kotły. W pobliżu znajdują się niższe wierzchołki np Drewniak lub Grzybowiec. To odpowiednie miejsce wypadowe do wędrówek po Karkonoszach – przykładowo piesza wycieczka na Wielki Szyszak pochłania trochę ponad 2 godziny. Tyle samo czasu zajmuje piesza wycieczka do Zamku Chojnik czy schroniska pod Łabskim Szczytem. Karkonosze są także przychylne rowerzystom – wyznaczonych jest tutaj wiele szlaków, po jakich mogą się poruszać entuzjaści dwóch kółek – nawet w granicach Karkonoskiego Parku Narodowego. Urządzane są w tej okolicy także konkursy kolarstwa górskiego. Zimą oczywiście, Michałowice i sąsiedztwo zapraszają entuzjastów nart, tak zjazdowych jak i biegowych.

Michałowice to miejscowość artystów – tworzy tu i mieszka malarz Paweł Trybalski – przedstawiciel surrealizmu oraz malarstwa alegorycznego. Funkcjonują tu również 2 małe teatry Teatr Nasz i Teatr Cinema, grające spektakle i kabarety.

Blisko stąd do Jeleniej Góry (ok 14 km do centrum), Cieplic (ok 10 km), Szklarskiej Poręby (ok 7 km), czeskiego Harrachova (18 km) czy stolicy Czech – Pragi (około 130 km).

Jeśli chcesz spędzić urlop lub weekend w Karkonoszach i interesują Cię noclegi w pokojach gościnnych w Michałowicach lub innych karkonoskich miejscowościach – odwiedź stronę:  www.karkonosze.pl/noclegi/pokoje-goscinne