Łabski Szczyt

Łabski Szczyt

Szklarska Poręba Łabski SzczytŁabski Szczyt to trzeci, pod względem wysokości, szczyt w polskiej części Karkonoszy – wysokość to 1471 metrów n.p.m. Wierzchołek ten położony jest w zachodniej części Grzbietu Śląskiego pomiędzy Szrenicą i Wielkim Szyszakiem. Wierzchołek leży po polskiej stronie granicy, a po czeskiej stronie, bierze swój początek Łaba.

Poniżej szczytu, na hali, na wysokości 1168 metrów n.p.m. położone jest górskie Schronisko Pod Łabskim Szczytem – to jedno ze starszych – wzniesiono je w XVII-tym wieku, znajduje się tu węzeł szlaków turystycznych. Schronisko odbiega od hotelowych standardów – docenią je prawdziwi wędrowcy. Należy liczyć się z tym, iż w schronisku nie zawsze jest prąd – schronisko jest zasilane przez agregat prądotwórczy – toteż warto mieć ze sobą latarki.

Żeby dotrzeć z miasta Szklarska Poręba na szczyt trzeba dysponować czasem mniej więcej 3 godzin. Można ruszyć z ul. 1-go Maja i iść żółtym szlakiem aż do Małego Śnieżnego Kotła, a stamtąd szlakiem czerwonym na Łabski Szczyt, można też wyruszyć spod Schroniska Kochanówka i podążać niebieskim szlakiem ewentualnie szlakiem czerwonym przez Wodospad Kamieńczyka – ta trasa, zwłaszcza do wodospadu, jest dość stroma.