Karpacz

KarpaczPowstanie Karpacza łączy się nierozłącznie z pobliskimi Kowarami. Do wytopu rudy żelaza w Kowarach potrzebowano potężnych ilości węgla drzewnego , ten węgiel był wytwarzany poprzez smolarzy (zwanych kurzakami) w obszarze obecnego Karpacza. Tak wyglądały narodziny miejscowości Karpacz.

Po wojnie 30-to letniej (XVII w.), w Karpaczu rozpoczęli osiadać wygnańcy z Czech. Duża część spośród nich to Laboranci – parający się wytwarzaniem farmaceutyków ziołowych. Za ich sprawą Karpacz rozpoczął się rozrastać. Z biegiem lat wzmacnia się ruch pielgrzymkowy do Kaplicy Św. Wawrzyńca na Śnieżce, powstają nowe profesje – przewodnik górski i tragarz lektyk – dla dobrze sytuowanych pielgrzymów.

Usytuowany u stóp urokliwych Karkonoszy z panującą nad otoczeniem Śnieżką – najwyższym szczytem – Karpacz rychło stał się miejscowością wypoczynkową. Przełom XIX i XX w. to rozbudowa kolei, a z nią postęp rozbudowy miejscowości. Karpacz to także ośrodek zimowych sportów – saneczkarstwa, narciarstwa – z początkiem XX wieku odbywały się tu pierwsze konkursy. W owym czasie postawiono tor saneczkowy oraz narciarską skocznię Orlinek.

Prócz wypoczynku w górach i korzystania z wyciągów i stoków narciarskich, Karpacz oferuje wiele innych atrakcji. Najbardziej popularnym zabytkiem jest oczywiście Świątynia Wang. To całościowo drewniana budowla bez wykorzystania metalowych gwoździ. Pobudowana została w Norwegii w miasteczku Vang pomiędzy XII i XIII stuleciem. W połowie XIX wieku został rozłożony i przewieziony do Szczecina. Miał być pokazywany w muzeum w Berlinie, niemniej jednak ostatecznie stanął w Karpaczu. Już na miejscu dobudowano kamienną dzwonnicę, która dodatkowo zabezpiecza ona kościół przed schodzącymi ze Śnieżki intensywnymi wiatrami. Dzieci tymczasem, zafascynuje nietypowe muzeum – w pomieszczeniach byłego dworca kolejowego zlokalizowano Muzeum Zabawek. Główna kolekcja to ofiarowane przez Henryka Tomaszewskiego zabawki i lalki z całego świata. Zgromadzone są one w gabloty zaprojektowane i ręcznie malowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na piętrze znajduje się powierzchnia na ekspozycje czasowe.

Co prawda obecnie, nie da się dotrzeć do Karpacza pociągiem, ale miasto dysponuje odpowiednim połączeniem autobusowym oraz łatwo zajdziemy do niego prywatnym autem. Na miejscu oczekuje przeróżna baza gastronomiczna oraz mogąca pomieścić wiele tysięcy turystów baza noclegowa. Z kolei noclegi w Karpaczu dostosowane są do wymagań i możliwości ekonomicznych każdego wczasowicza. Od renomowanych hoteli i apartamentów, przez ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty po stosunkowo tanie kwatery i pokoje w Karpaczu.

Do Karpacza ze Szklarskiej Poręby jest około 25 km. Należy jechać do Piechowic, a stamtąd drogą 366 na Kowary.

Na podstawie strony: www.karpacz.com.pl