Harrachov

Harrachov skocznia narciarskaHarrachov to popularna miejscowość turystyczna położona u stóp Čertovej Hory w Karkonoszach, jedynie 4 km od Jakuszyc. Harrachov jest znany z kompleksu skoczni narciarskich (skocznia mamucia K-185) na zboczu Čertovej Hory, na którym odbywają się międzynarodowe zawody. Narciarze bardzo często decydują się na Ośrodek Narciarski Harrachov. Zachęcają ich bardzo dobrze utrzymane trasy biegowe (dookoła Harrachova utrzymywana jest pętla biegowa o długości w przybliżeniu 30 km) i nartostrady, które w przypadkach braku śniegu są sztucznie zaśnieżane. Kompleksową opiekę gwarantują serwisy nart, wypożyczalnie nart oraz szkoły narciarskie. Latem szlaki rowerowe i piesze szlaki turystyczne dają szerokie możliwości aktywnych form wypoczynku.

Atrakcje turystyczne

Należy także napomknąć o pozostałych atrakcjach turystycznych. Muzeum Górnictwa i sztolnia w Harrachovie zostały oddane dla turystów w marcu 2003 roku. Muzeum znajduje się u podnóża szczytu Ptačinec. Zobaczymy tutaj okazy minerałów, narzędzia, wyposażenie wykorzystywane przez górników oraz mapy, fotografie przedstawiające pracę górników. Sztolnia o długości około 1000 m i można tutaj zobaczyć jak wyglądały miejscowe kopalnie, kompletną maszynę wyciągową, lokomotywę akumulatorową, wózki kopalniane. Trasa wyłożona jest żwirem i oświetlona, średnioroczna temperatura to około 7°C (należy zatem zabrać ze sobą cieplejsze ubrania). Zwiedzanie (z przewodnikiem) zajmuje około godziny. Koło muzeum prowadzi szlak do wodospadu Mumlavy – przyrodniczej atrakcji Harrachova – ciekawy opis wycieczki: TUTAJ.

Karkonosze to region szklarski. W Harrachowie do dziś funkcjonuje Huta Novosad&Syn – to prywatna, druga najstarsza huta szkła w Republice Czeskiej (powstała na początku XVIII stulecia). Po dziś dzień wytwarza się tutaj przedmioty dawnymi metodami. Huta udostępniana jest zwiedzającym. Czesi znani są z wytwarzania piwa – również w Harrachowie napijemy się tutejszego piwa. Z hutą połączona jest gustowna restauracja z własnym mini browarem. Piwo warzone jest wprost na oczach klientów. Restauracja oferuje tradycyjną kuchnię czeską, a także międzynarodową z obfitym zestawem dań przygotowywanych na piwie, przykładowo: domowy ser piwny, kiełbaski opiekane na czarnym piwie, tradycyjna golonka lub marynowane żeberka wieprzowe. Harrachowskie piwo drożdżowe jest sławne ze swojego wyjątkowego smaku oraz wysokiej jakości. Niepasteryzowane lokalne piwo drożdżowe wykorzystywane jest do piwnej kąpieli w działającym przy browarze piwnym Spa. Kąpiel w piwie odmładza i regeneruje skórę.

Jeśli szukasz noclegu w Harrachowie sprawdź ofertę TUTAJ