Cieplice

CiepliceDziś Cieplice to uzdrowiskowa dzielnica miasta Jelenia Góra. Od zakończenia Drugiej Wojny Światowej aż do 1976 r. miejscowość była samodzielnym miastem Cieplice Śląskie-Zdrój. Dzieje Cieplic sięgają XIII wieku, a od XIV wieku – do 1945 roku były własnością rodu Schaffgotschów. Tu była również ich główna siedziba po pożarze zamku Chojnik w wieku XVII. Do dziś zachował się ich pałac na placu Piastowski. Dziś znajduje się tutaj filia Politechniki Wrocławskiej.

Plac Piastowski stanowi deptak i równocześnie główne miejsce malowniczej Cieplickiej starówki. Poza budynkami uzdrowiskowymi, znajdują się w tym miejscu: zabytkowy, ewangelicki kościół Zbawiciela, powstały w XVIII stuleciu. We wnętrzu znajduje się rokokowe, a mimo to skromne wyposażenie – tak typowe dla ewangelickich kościołów. Drugi, barokowy kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela wybudowany na początku XVIII w. – w ołtarzu znajduje się obraz Michała Willmanna – „śląskiego Rafaela”.

Cieplice to także najstarsze w naszym kraju uzdrowisko – ustanowiono je już pod koniec XIII wieku. Cieplice słyną, jak wskazuje nazwa miejscowości, ze zdrowotnych gorących źródeł, których temperatura sięga do 90°. Swoistą terapią jest również spacer po Parku Zdrojowym – położony jest nieopodal placu Piastowskiego. Niedawno – w 2012 roku – park został odrestaurowany. Starano się przywrócić mu charakter angielskiego ogrodu, jaki funkcjonował tutaj w XIX-tym wieku. Usunięto asfalt ze ścieżek, park obsadzono wieloma nowymi roślinami. Środkowa parkowa aleja wysadzana jest starymi drzewami rzucającymi chłodny cień latem. W Cieplicach, za Parkiem Zdrojowym, jest kolejny park – ze stawem i fontanną – Park Norweski. Park ten założono dopiero na początku XX wieku. Nazwa pochodzi od drewnianego budynku wybudowanego wzorowanego na norweskiej restauracji – do 2013 r. znajdowało się w nim Muzeum Przyrodnicze.

Niedawno w Zespole Pocysterskim w Cieplicach odkryto i odrestaurowano barokowe malowidła ścienne – mieści się tam też, przeniesione z Parku Norweskiego, Muzeum Przyrodnicze.

Zapraszamy na stronę: http://www.cieplice.pl