Wodospad Kamieńczyka & schronisko Kamieńczyk

Wodospad Kamieńczyka & schronisko Kamieńczyk

Wodospad Kamieńczyka to najwyżej położony (846m n.p.m) wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m. Z Progu spada do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, który ma ok. 100 m długości, skalne pionowe ściany osiągają od 20-30m wysokości, a szerokość niektórych miejscach nie przekracza 4m. Pod środkową kaskadą wodospadu znajduje się niewielka, po części sztucznie wykuta jaskinia „Złota Jama”. Przy wodospadzie znajduje się prywatne schronisko „Kamieńczyk”. Schronisko Kamieńczyk oferuje noclegi, bufet z napojami i posiłkami oraz sklep z pamiątkami. Obok wodospadu Kamieńczyka biegnie szlak czerwony, który zaprowadzi nas w wyższe partie Karkonoszy. Głównym Szlakiem Sudeckim dojdziemy na Halę Szrenicką (2,4km), Szrenicę (3,5km) i dalej szczytami Karkonoszy w stronę Śnieżnych Kotłów oraz Śnieżki (23,5km).

Przy schronisku Kamieńczyk można obejrzeć górną część kaskady. Aby zobaczyć dół wodospadu, należy zejść w dół na kamienny taras - jest to miejsce, którego zwiedzanie jest dodatkowo płatne. Przy zejściu znajduje się kasa oraz wypożyczalnia kasków, jako że taka dodatkowa ochrona głowy jest w tym miejscu wymagana.

Jak dojść do wodospadu Kamieńczyka?

Do wodospadu prowadzi wiele szlaków ze Szklarskiej Poręby.

Najkrótszy odcinek (ok. 4 km) to szlak z parkingów zlokalizowanych przy osiedlu Huty w Szklarskiej Porębie, tuż przy drodze krajowej nr 3 (Czeska Szosa) prowadzącej do Jakuszyc, a następnie do  Republiki Czeskiej. Opłaty za parking zaczynają się od ok 20 złotych  za całą dobę, poza sezonem część parkingów jest bezpłatna. Początkowy etap wyprawy jest bardzo łatwy, teren tutaj jest łagodny, raczej płaski, pod koniec zaczyna się spore wzniesienie wyłożone kamieniami.  Nasza trasa zajmie nie więcej jak 1,5 godziny.

Na wodospad można wybrać się szlakiem czarnym biegnącym obok dolnej stacji Kolei Linowej "Szrenica".  Ta trasa jest przyjemniejsza i wiedzie leśną drogą. Alternatywą jest również trasa ze Szrenicy.

Ostatnia aktualizacja - Listopad 2021 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.szklarskaporeba.net.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00