Szklarska Poręba - atrakcje, ciekawostki, informacje
Poznaj popularne

Szrenica (1362 m n.p.m.) to drugi, po Śnieżce, najbardziej znany Polakom szczyt polskich Karkonoszy. Zapewne jest to związane z tym, iż u jego stóp położony jest duży ośrodek narciarsko-turystyczny – Szklarska Poręba, odwiedzany tłumnie i zimą, i latem.

Szrenica leży całkowicie po polskiej stronie, w zachodniej części Karkonoszy. Sam wierzchołek dominuje nad głównym grzbietem o około 60 metrów. Rumowisko skalne, które tworzy wierzchołek, pokryte jest specyficznymi żółto-zielonymi porostami – z dużej odległości wyglądającymi jak szron. Pomimo, że Szrenica nie jest zbyt wysokim szczytem, to w jej obszarze dominuje klimat alpejski, charakteryzujący się niskimi średniorocznymi temperaturami i bardzo dużymi średniorocznymi opadami – na podstawie analiz z okresu 1957-72 średnioroczna temperatura nie przekraczała 2 stopni Celsjusza.

Kiedyś dużo większe znaczenie, niż sam szczyt, miała Hala Szrenicka – Walonowie poszukiwali tutaj kamieni szlachetnych, wypasano owce i bydło, funkcjonowało i funkcjonuje do dziś schronisko na Hali Szrenickiej. Natomiast schronisko na samym szczycie zostało pobudowane dosyć niedawno, bo dopiero w latach 20-tych XX w.

Na Szrenicę można dostać się wyciągiem ze Szklarskiej Poręby, przejść szlakiem czerwonym, od strony Wodospadu Kamieńczyka, czy też idąc stosunkowo łagodną, utwardzoną drogą ze Szklarskiej Poręby.