Sobieszów

Sobieszów

Sobieszów od roku 1976 znajduje się w granicach administracyjnych Jeleniej Góry. Od XIV wieku aż do 1945 roku osada była częścią dóbr rodziny Schaffgotschów, po zakończeniu działań wojennych Sobieszów był siedzibą gminy wiejskiej, a w latach 1962-1976 samodzielnym miastem.

Sobieszów położony jest nad rzeką Wrzosówką, na południe od miejscowości przebiega górski grzbiet odchodzący od Grzybowca ku północnemu wschodowi. W tym paśmie są szczyty: Trzmielak (637 m n.p.m.), Sobiesz (633 m n.p.m.) i Ostrosz(462 m n.p.m.). Całe pasmo zbudowane jest z granitu karkonoskiego i porośnięty lasem regla dolnego.

Z zabytków architektury w Sobieszowie należy wyróżnić świątynie: kościół pw. Św. Marcina z dzwonnicą z XVIII wieku oraz dawny zbór ewangelicki, po II Wojnie Światowej przemianowany na kościół rzym.-kat. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat 1744-1745. Sobieszów to także zespół pałacowy rodziny Schaffgotschów z początków XVIII wieku z dawnymi zabudowaniami gospodarskimi. Po remoncie będzie się w nim mieściło Centrum Muzealno-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego. Największą atrakcją jest jednakże Zamek Chojnik położony na wzgórzu Chojnik (627 m). Zamek ten wybudowany został przez księcia Bolka II w XIV wieku. Następnym włodarzem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał przebudowy obiektu w renesansowym stylu. Do czasu wielkiej pożogi w roku 1675 Zamek Chojnik to główna siedziba Schaffgotschów. Po pożodze, zamek nie został odbudowany, dziś jest udostępniany turystom do oglądania.

W Sobieszowie, pod Zamkiem Chojnik, ma siedzibę dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego, a Zamek Chojnik i jego okolica jest eksklawą parku – wstęp jest płatny tak jak do parku. Spod dyrekcji parku wiedzie szlak turystyczny na Zamek Chojnik i dalej na karkonoskie szczyty.

Do Sobieszowa można dojechać autobusową komunikacją miejską (linie nr 7, 9, 15) oraz PKS-em lub prywatnymi busami. W miejscowości funkcjonuje również stacja kolejowa.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.szklarskaporeba.net.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00