Piechowice

Piechowice

Nazwa Piechowice pojawiła się po Drugiej Wojnie Światowej, gdy Dolny Śląsk znalazł się w granicach Polski. Piechowice to miasto i jednocześnie gmina w powiecie Jelenia Góra. W granicach miejscowości znajdują się, niegdyś samodzielne, wsie Pakoszów, Piastów, Michałowice oraz Górzyniec.

Przeszłość Piechowic sięga XIII w. Na obszarze tym, na rzeczce Kamiennej, działał młyn wodny - z tej przyczyny, w herbie miejscowości znajduje się młyńskie koło. Po pewnym czasie pojawiło się w Piechowicach tkactwo i szklarstwo, a również papierniczy młyn. W XIX wieku powstała, działająca do dzisiaj huta szkła - obecnie Huta Szkła Kryształowego Julia.

Piechowice, choć nie tak rozpoznawalne niczym Szklarska Poręba lub Karpacz, są malowniczo położone - u podnóży gór, pomiędzy Górami Izerskimi i Karkonoszami, nad niedużą rzeką Kamienną. To znakomite miejsce do uprawiania turystyki zarówno pieszej jak i rowerowej. Jest w tej okolicy wiele szlaków dostępnych dla rowerzystów, a w okresie urlopowym z Jeleniej Góry kursują autobusy komunikacji miejskiej dostosowane do przewożenia rowerów.

Gmina Piechowice to znane, w większym stopniu aniżeli miasto - Śnieżne KotłyWodospad Szklarki czy szczyt Wielki Szyszak (1509 metrów n.p.m.). Znajduje się w tej okolicy także (Michałowice) Złoty Widok - próg skalny tworzący punkt widokowy.W Piechowicach, przy ulicy Żymierskiego, warto zobaczyć 700-letniego Cisa, w Górzyńcu Rezerwat Krokusów(kwitną na początku maja), z kolei na ulicy Sudeckiej zlokalizowany jest tunel wykuty w skale. Piechowice to także zabytkowy neoromański kościół i, wspomniana już uprzednio, Huta Julia.

Piechowice są przyzwoicie skomunikowane - przebiega przez nie droga krajowa nr 3 Świnoujście - Jakuszyce, działa kolej, a również komunikacja autobusowa i MZK z Jeleniej Góry (linie nr 9, 13 oraz 15).

Piechowice to kapitalne miasto na spędzenie urlopu, wakacji, wczasów czy tylko długiego weekendu, bez względu na porę roku!

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.szklarskaporeba.net.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00