Szklarska Poręba - atrakcje, ciekawostki, informacje
Poznaj popularne

Jelenia Góra to ponad 80-cio tysięczne miasto na Dolnym Śląsku położone nad Bobrem, w kotlinie, pomiędzy Karkonoszami i Górami Kaczawskimi. Jelenia Góra była również siedzibą województwa jeleniogórskiego w latach 1975-1998. Dzisiaj Jelenia Góra to miasto na prawach powiatu. Jeleniogórskie dzielnice to: Zabobrze, Zatorze, Śródmieście, Goduszyn, Maciejowa, Grabary, Strupice, Cieplice Śląskie-Zdrój, Jagniątków, Sobieszów. Duża część z nich to, włączone w granice administracyjne, dawniej autonomiczne wioski, a nawet miasta – na przykład Cieplice czy Sobieszów. Najmłodszą dzielnicą jest karkonoski Jagniątków (od 1998 r.).

Jelenia Góra to zabytkowe miasto z długą historią. Do współczesnych czasów zachowało się tu dużo zabytków architektury. Prawdopodobnie, już w XIV-tym stuleciu miasto było bronione murami miejskimi z basztami. W murach miejskich znajdowały się trzy bramy: Wojanowska, Zamkowa i przy ul. Długiej. Do dzisiaj zachowały się raptem resztki niegdysiejszych obwarowań: Brama Wojanowska z wieżą, resztki murów wplecione w inne budowle m.in. przy ul. Jeleniej oraz Baszty: Zamkowa i Grodzka. Na Placu Ratuszowym, w samym środku jeleniogórskiej starówki, stoi ratusz miejski pochodzący z połowy XVIII-tego wieku. Na początku lat 70-tych ubiegłego stulecia rozpoczęto wyburzanie większości dawnych kamienic starego miasta. Aktualna zabudowa placu ratuszowego została zbudowana w latach 70-tych i jest stylizowana na minioną (pozostawiono jedynie sześć fasad dawnych kamienic). W Jeleniej Górze znajdują się również zabytkowe świątynie: kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XVIII wieku – największa świątynia w Jeleniej Górze, kościół pw. Św. Erazma i Pankracego – najstarszy obiekt sakralny w mieście z 1552 r., zespół kościoła ewangelickiego z lat 1709-1718: kantorówka, obecnie dom parafialny, kościół pw. NMP, obecnie cerkiew prawosławna pw. Świętych Piotra i Pawła także z XVIII w., czy kaplica pw. św. Anny – umieszczona wewnątrz średniowiecznej wieży.

Jelenia Góra to również ośrodek kultury. Działają tu teatry (C.K. Norwida oraz Teatr Animacji), Filharmonia Jeleniogórska, kina, wiele galerii, muzeów, dynamicznie działa JCK – Jeleniogórskie Centrum Kultury, które pracuje przy większości wydarzeń kulturalnych w Jeleniej Górze (Wrzesień Jeleniogórski, Krokus Jazz Festiwal, Festiwal Filmów Komediowych „Barejada”, Liga Rocka, Finał WOŚP). Kabarety: Paka i Paranienormalni powstały w Jeleniej Górze, a także zespoły muzyczne: punkrockowy Leniwiec i Fort BS.

Jelenia Góra to dodatkowo Uzdrowisko Cieplice, jakie rokrocznie odwiedzają tysiące kuracjuszy, a także podgórskie dzielnice: Sobieszów, Cieplice, Jagniątków, które posiadają bogatą bazę noclegową i stanowią bazę do wycieczek w Karkonosze (pełną ofertę pokoi gościnnych w podkarkonoskich dzielnicach Jeleniej Góry znajdziesz na stronie: www.karkonosze.pl/noclegi/pokoje-goscinne). Na terenie Jeleniej Góry położony jest Zamek Chojnik (Sobieszów).

Na podstawie strony: http://www.jelenia.info.pl