Szklarska Poręba - atrakcje, ciekawostki, informacje
Poznaj popularne

Waloni, to pochodzący z Belgii i północnej Francji poszukiwacze cennych minerałów, którzy rozpoczęli swe górnicze prace w Karkonoszach już w średniowieczu. Ta oryginalna i bardzo dbająca o zachowanie swoich tradycji grupa społeczna do dziś intryguje i ciekawi tajemniczością, wiarą w magię oraz kultywowaniem swoich dawnych obyczajów.

W 1999 roku w Szklarskiej Porębie zostało reaktywowane Sudeckie Bractwo Walońskie, którego siedzibą jest Chata Walońska. Chata Walońska znajduje się niedaleko (15 minut drogi) od słynnego Wodospadu Szklarki, przy czarnym szlaku turystycznym.

Chata Walońska to miejsce, w którym kultywuje się wielowiekowe tradycje poszukiwaczy skarbów gór – Walończyków. W salach z wielobarwnymi minerałami prowadzone są spotkania, podczas których prezentowana jest historia regionu, tradycje walońskie a dzieciom i młodzieży opowiadane są legendy o Duchu Gór – Karkonoszu. Najdzielniejsi uczestnicy spotkania, którzy przejdą Próbę Pokory w dybach są zapraszani do kamiennych podziemi gdzie przy palenisku otrzymują certyfikaty potwierdzające zdobycie Pierwszego Stopnia Wtajemniczenia Walońskiego. Od tej pory stają się Czeladnikami Walońskimi.

Dodatkowe atrakcje w Chacie Walońskiej:

  • Płuczki Walońskie – poszukiwanie drobin minerałów w rzecznych żwirach.
  • Mennica Walońska – możliwość własnoręcznego wybijania okolicznościowych monet.
  • Sklepik Waloński – sklepik oferujący szeroki wybór pamiątek z minerałów, kamieni surowych i galanterii w atrakcyjnych cenach.
  • Duże palenisko w podziemiach – udostępniane na kameralne spotkania.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.chatawalonska.pl

Dokładny adres:
Chata Walońska
ul. Kołłątaja 12, Szklarska Poręba
tel. 75 717 29 56, fax 75 717 33 56
chatawalonska@post.pl

Otwarte:
w sezonie letnim od 9:00 do 15:00 WSTĘP WOLNY
spotkania z zielarzami i prelekcje odbywają się dla grup zorganizowanych (powyżej 20 osób) po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej 75 717 29 56