Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka

Szklarska Poręba wodospad KamieńczykaWodospad Kamieńczyka to najwyższa kaskada w polskich Karkonoszach – jej wysokość to 27 metrów. Wodospad tworzą łącznie trzy kaskady, za środkowa znajduje się Złota Jama – sztucznie wykuta przez Walończyków poszukujących kamieni szlachetnych grota. Woda spada do malowniczego wąwozu Kamieńczyka charakteryzującego się wysokimi na ponad 20 metrów, prawie pionowymi ścianami. Miejscami szerokość wąwozu to tylko 4 metry. Długość kanionu to około 100 metrów. Dojście do kaskady jest płatne, a odwiedzający otrzymują ochronne kaski – chroniące przed ewentualnymi spadającymi kamieniami.

Jak dotrzeć do Wodospadu Kamieńczyka? Wodospad znajduje się na trasie wylotowej ze Szklarskiej poręby do Jakuszyc. U jego podnóża znajduje się płatny parking. Dalej można iść już tylko pieszo. Należy zaopatrzyć się w dobre obuwie, bo chociaż do Kamieńczyka prowadzi droga – to jest ona stroma i bardzo kamienista. Czas dojścia z parkingu do Wodospadu Kamieńczyka to około pół godziny.

Wodospad Kamieńczyka znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, jest przystankiem na czerwonym szlaku pomiędzy Szklarską Porębą a Halą Szrenicką. Tuż przy wodospadzie znajduje się schronisko Kamieńczyk.