Szrenica

Schronisko Szrenica zimąSzrenica (1362 m n.p.m.) to drugi, po Śnieżce, najbardziej znany Polakom szczyt polskich Karkonoszy. Zapewne jest to związane z tym, iż u jego stóp położony jest duży ośrodek narciarsko-turystyczny – Szklarska Poręba, odwiedzany tłumnie i zimą, i latem.

Szrenica leży całkowicie po polskiej stronie, w zachodniej części Karkonoszy. Sam wierzchołek dominuje nad głównym grzbietem o około 60 metrów. Rumowisko skalne, które tworzy wierzchołek, pokryte jest specyficznymi żółto-zielonymi porostami – z dużej odległości wyglądającymi jak szron. Pomimo, że Szrenica nie jest zbyt wysokim szczytem, to w jej obszarze dominuje klimat alpejski, charakteryzujący się niskimi średniorocznymi temperaturami i bardzo dużymi średniorocznymi opadami – na podstawie analiz z okresu 1957-72 średnioroczna temperatura nie przekraczała 2 stopni Celsjusza.

Kiedyś dużo większe znaczenie, niż sam szczyt, miała Hala Szrenicka – Walonowie poszukiwali tutaj kamieni szlachetnych, wypasano owce i bydło, funkcjonowało i funkcjonuje do dziś schronisko na Hali Szrenickiej. Natomiast schronisko na samym szczycie zostało pobudowane dosyć niedawno, bo dopiero w latach 20-tych XX w.

Na Szrenicę można dostać się wyciągiem ze Szklarskiej Poręby, przejść szlakiem czerwonym, od strony Wodospadu Kamieńczyka, czy też idąc stosunkowo łagodną, utwardzoną drogą ze Szklarskiej Poręby.

Polecamy

Szklarska Poręba noclegi

szklarska poręba noclegi

Noclegi w Karkonoszach

Karkonosze noclegi
Pogoda
SZKLARSKA PORĘBA Pogoda