Piechowice widok na Śnieżne KotłyNazwa Piechowice pojawiła się po II Wojnie Światowej, gdy Dolny Śląsk znalazł się w granicach naszego kraju. Piechowice to miasteczko i jednocześnie gmina w powiecie Jelenia Góra. W granicach miejscowości znajdują się, niegdyś odrębne, wsie Górzyniec, Pakoszów, Michałowice i Piastów. Dzieje Piechowic sięgają XIII wieku. Na obszarze tym, na rzece Kamiennej, działał młyn wodny – dlatego też, w herbie miasta znajduje się młyńskie koło. Potem pojawiło się w Piechowicach tkactwo oraz szklarstwo, a także młyn papierniczy. W XIX stuleciu powstała, funkcjonująca po dziś dzień huta szkła – dziś Huta Szkła Julia.

Piechowice, choć nie tak rozpoznawalne niczym Szklarska Poręba bądź Karpacz, są malowniczo położone – u stóp gór, pomiędzy Górami Izerskimi i Karkonoszami, nad niewielką rzeczką Kamienną. To kapitalne miejsce do uprawiania turystyki tak pieszej jak i rowerowej. Istnieje tutaj wiele tras rowerowych, a w okresie letnim z Jeleniej Góry kursują autobusy komunikacji miejskiej dostosowane do przewozu rowerów. Gmina Piechowice to znane, w większym stopniu aniżeli miejscowość – Śnieżne Kotły, Wodospad Szklarki czy Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.). Znajduje się tu również (Michałowice) Złoty Widok – próg skalny tworzący punkt widokowy. W Mieście, przy głównej ulicy (Żymierskiego 12), warto zobaczyć 700 letniego Cisa, w Górzyńcu „Rezerwat Krokusów” (rozkwitają na początku maja), natomiast na ul. Sudeckiej znajduje się tunel wykuty w skale. Piechowice to również zabytkowy neoromański kościół i, wspomniana już uprzednio, Huta Julia.

Piechowice są przyzwoicie skomunikowane – przebiega przez nie droga krajowa nr 3 Świnoujście – Jakuszyce, linia kolejowa, a także komunikacja autobusowa i miejska z Jeleniej Góry (linie 9, 13 i 15). Piechowice to świetne miasto na spędzenie urlopu, wczasów, wakacji albo tylko długiego weekendu, niezależnie od pory roku.

Pogoda
SZKLARSKA PORĘBA Pogoda
Polecamy

Dolina SzczęściaDomki Dolina Szczęścia


Szklarska Poręba noclegi

szklarska poręba noclegi

Noclegi w Karkonoszach

Karkonosze noclegi

Karpacz pod Śnieżką

Karpacz miasto pod Śnieżką