Karkonosze

Karkonosze

Karkonosze - Trzy ŚwinkiKarkonosze to najwyższa partia Sudetów – jedyny masyw jakiego wierchy wykraczają ponad 1400 metrów n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Lubawskiej – to z grubsza 36 kilometrów, szerokość tego masywu to od 8 do 20 kilometrów, a powierzchnia w przybliżeniu 650 km². Niestety do Polski przynależy raptem trochę powyżej 25 % – innymi słowy około 185 kilometrów kwadratowych. Szczęśliwie, za sprawą porozumienia z Schengen, można bezproblemowo zwiedzać też większy, czeski fragment tego masywu, niemniej jednak trzeba pamiętać, że szczytami Karkonoszy przebiega granica czesko – polska – aby ją przekroczyć wystarczy mieć przy sobie ważny paszport czy tylko dowód osobisty. Szklarska Poręba oraz Karpacz to dwa miasta, z jakich najłatwiej odwiedzać Karkonosze.

Karkonosze są zbudowane głównie z granitu, jaki występuje w tej okolicy w paru gatunkach. Procesy erozyjne formują charakterystyczne spękania – ostre i urwiste, ukształtowały się też w tym rejonie charakterystyczne dla Karkonoszy – skałki – malownicze, gołe formacje skalne. Tworzą one ponad sto pięćdziesiąt grup, niektóre dość duże – np Pielgrzymy, inne mniejsze, mają one często nazwy nawiązujące do ich kształtu – Trzy Świnki, Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Końskie Łby, Paciorki, Bażynowe Skały.

Najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest naturalnie Śnieżka (1602 metrów n.p.m.) – najwyższy wierzchołek całego pasma Sudetów przewyższający okolicę o 200 metrów zapewnia przepiękne pejzaże – to co można z niej ujrzeć zależy jedynie od warunków widzialności. Dominuje tu niesłychanie surowy, alpejski klimat – średnia temperatura w roku waha się wokół zera, natomiast pokrywa śnieżna nierzadko zalega od X do V, opad śniegu zdarza się także w lecie. Na Śnieżce stoi obserwatorium meteorologiczne, nieprzerwanie prowadzi się obserwacje od 1880 roku. W dole, u podnóża Śnieżki położony jest Karpacz – największe miasto turystyczne w pobliżu.

Następną bardzo rozpoznawalną górą jest Szrenica (1362 m n.p.m.) – czyni to Szklarska Poręba, nader ochoczo odwiedzana przez wczasowiczów – z miasta łatwo spostrzec charakterystyczny grzbiet Szrenicy. Ze Szklarskiej Poręby prowadzą szlaki turystyczne na Halę Szrenicką a także Szrenicę, można też dostać się w te punkty wyciągiem krzesełkowym. W obu tych położeniach działają schroniska turystyczne. Następne wysokie grzbiety – przewyższające Szrenicę, choć nieznane tak powszechnie jak Szrenica i Śnieżka to Łabski Szczyt (1472 metrów n.p.m.) oraz Wielki Szyszak (1509 metrów n.p.m.) – drugi pod względem wysokości szczyt naszych Sudetów.

Karkonosze to też wodospady – dwa najbardziej popularne – oba w pobliżu miejscowości Szklarska Poręba – to Kamieńczyka i Szklarki. Kaskada Szklarki, o wysokości 13-tu m, znajduje się niedaleko trasy numer 3 łączącej Jelenią Górę ze Szklarską Porębą – to obowiązkowy punkt wycieczek oraz miejsce do fotografowania się na jego tle przez urlopowiczów. Wodospad Kamieńczyka to najwyższy (27 metrów) wodospad Sudetów – do niego trudniej dojść – pomimo tego nie jest to wyprawa przekraczająca możliwości większości turystów – wchodzą tam nawet maluchy. Karkonosze dysponują dziesiątkami kilometrów turystycznych szlaków o różnym poziomie trudności i długości. Łączą się one z górskimi miejscowościami np: Szklarska Poręba, Michałowice, Jagniątków, Przesieka bądź Karpacz. Dysponują one rozmaitą bazę turystyczną, gastronomiczna oraz noclegową – na stronie www.karkonosze.pl/noclegi/pokoje-goscinne znajdziesz ofertę pokoi gościnnych w karkonoskich miejscowościach.

Idąc w góry należy pamiętać, że szybkie zmiany pogody to tu norma. Dostrzegalny jest również spadek temperatury wraz z wysokością, a na wierzchołkach cyklicznie występują zamglenia, chmury i wieją silne wiatry. Karkonosze są piękne przez dwanaście miesięcy w roku, najodpowiedniejszym jednak okresem do wypraw po nich są VIII-X.